top of page

Zeliha Çengerme

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunuyum. Yüksek Lisansımı tamamladım. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nden mezun oldum. Halen Ankara Üniversitesi’nde Fotoğraf Tarihi üzerine doktora tezi hazırlıyorum.


2010 yılından bu yana İfsak üyesiyim. İfsak’ta farklı atölyelere katıldım, farklı projelerde fotoğraf üretmeye çalıştım. (Dünya Tiyatrolar Günü, Dünya Çocuk Hakları Günü, DoMiNo, Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Kadın Hakları, Ses-sizlik, Dünya Su Günü, Değişen İstanbul vs. ) Bu çalışmalar sonucunda açılan sergiler veya basılan kitaplarda fotoğraflarım yer aldı. İfsak’ın 226. Dönem Temel Fotoğraf Semineri sonrası yapılan Proje çalışmasında sergi, sunum ve kitapçık hazırlanmasında Proje Danışmanı olarak çalıştım. Ayrıca İfsak’ın düzenlediği bazı sosyal sorumluluk projelerine katıldım. (Koruncuk Vakfı, Benim İstanbulum v.s.)


2015-2018 yıllarında iki dönem İfsak Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım.


Çalıştığım kurum olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “Maliyeli Fotoğrafçılar” grubunda fotoğraf üretip, sergiler açıyoruz. Ayrıca kurumun tarihçesinin anlatıldığı kitapta fotoğraflarım bulunuyor.


Zeliha Çengerme
bottom of page