top of page
Bir Kadın, Bir Yaşam ve Hep Fotoğraf - Gülnur Sözmen
Bir Kadın, Bir Yaşam ve Hep Fotoğraf - Gülnur Sözmen

29 Kas Çar

|

https://meet.google.com/pou-mgus-kte

Bir Kadın, Bir Yaşam ve Hep Fotoğraf - Gülnur Sözmen

Zaman ve Yer

29 Kas 2023 20:30 – 22:00

https://meet.google.com/pou-mgus-kte

Etkinlik Hakkında...

Gülnur Sözmen 1955 yılında İstanbul'da doğdu ve öğrenimini yine İstanbul'da tamamladı,fotograf çalışmalarına ise 1970 yılında başladı.

1972-76 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar'da (DTGSYO) Grafik Tasarım ve Fotograf eğitimi aldı ve 1976 da mezuniyeti ile birlikte ilk kişisel sergisini açtı.

Mezuniyet sonrası grafik tasarımcı ve fotografçı olarak reklam ajanslarında çalışarak ilk profesyonel deneyimlerini edinmeye başladı.

1978 yılında kendi atölyesini kurdu, profesyonel fotograf ve tasarım çalışmalarına devam etti. Aynı yıllar; Türkiye' de ilk mesleki kadrolaşma olan "FOTOS Fotograf Sanatçıları Derneği"nin kurucu kadrosunda bulundu ve Genel Sekreterlik sonradan Başkanlık görevlerini yürüttü.

1980 lerden itibaren profesyonel fotograf çalışmalarını sanayi alanında yoğunlaştırarak Türkiye ve Dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısız sanayi fotografları / Filmleri ve Kurumsal Projeler çekti.Yıllar boyunca bu çalışmalardan büyük bir arşiv oluşturdu ve kariyerinin bu bölümü ona uluslararası alanda mesleki bir tanınma sağladı.

1987 de PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotografçıları Derneği)  genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini yürüttü.

Fotograf çalışmaları yanı sıra ; "Fotografın sanat içindeki yeri ve Görsel İletişim" üzerine de çalışmalar yaparak; 1982-1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotograf Ana Sanat dalında "Görsel İletişim" dersleri verdi.

Sözmen; 1980 -1995 sürecinde Türkiye'de başladığı fotograf belgesel projelerini, Orta ve Doğu Asya, Afghanistan ve Ortadoğu üzerine yoğunlaştırdı.

2012 yılından beri kurumsal fotograf projelerini Toronto/Canada ve Doha/Qatar merkezli yürütüyor.

1976 dan başlayarak 8 kişisel sergi açan Gülnur Sözmen, sayısız topluluk sergileri, görsel gösteriler, sempozyum, bilimsel toplantı ve jürilere katıldı.

2 adet album/fotograf kitabı var

Halen İstanbul / Doha / Toronto 'da sanatsal ve kurumsal projelerine devam ederek profesyonel ve sanatsal çalışmalarını sürdürüyor.

Etkinliği Paylaşın

bottom of page